Opony całoroczne: Czy warto kupić i czy są bezpieczne?

Opony całoroczne

Opony całoroczne, czyli tzw. wielosezonowe to coraz popularniejszy typ ogumienia wybierany przez kierowców. Choć jeszcze kilka lat temu producenci koncentrowali się na rozwiązaniach sezonowych, dziś nie ma wątpliwości, że opony całoroczne będą montowane jeszcze częściej. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź ich zalety i dowiedz się, dlaczego warto je wybrać.

Charakterystyka opon całorocznych

Opony całoroczne w ostatnich latach coraz częściej wybierane są przez właścicieli pojazdów. Producenci również postawili na rozwiązania wielosezonowe, które jeszcze nigdy nie było tak skuteczne, jak dziś. Nie zapewniało takiej przyczepności i trakcji, a zwiększało zużycie paliwa, czy generowany hałas. Wówczas można było twierdzić, że opony sezonowe są dużo lepszym wyborem. Dziś jest nieco inaczej. Nowoczesne opony wielosezonowe w niektórych warunkach są w stanie dorównać oponom sezonowym. Możemy więc mówić o bardzo dużym postępie technologicznym, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę wymagania stawiane przed takim ogumieniem. O ile opony zimowe muszą zachowywać swoje właściwości w zimie, letnie mają zapewniać bezpieczeństwo w wysokich temperaturach, tak opony całoroczne muszą sprawdzać się w każdych warunkach. Oznacza to, że ogumienie wielosezonowe musi być gotowe do pracy w zakresie temperatur od -20 do +30. Taka opona musi dobrze radzić sobie podczas jazdy na śniegu, w błocie pośniegowym, podczas deszczu i mżawki, czy w trakcie gorących temperatur.

Czy obecna technologia pozwala na produkcję takich opon? Nie da się ukryć, że idealna opona całoroczna nie istnieje. Jednak producenci podczas projektowania zachowali pewien kompromis, który pozwala na świetne parametry opony. Niektóre z nich wypadają lepiej niż w przypadku średniej klasy opon sezonowych. Lepsze parametry to m.in. krótsza droga hamowania, lepsza przyczepność lub trakcja podczas jazdy. Montaż opon wielosezonowych ma więc wiele zalet, które warto mieć na uwadze wybierając ogumienie.

Dla kogo opony całoroczne? Poznaj ich zalety

Założenie opon całorocznych, choć ma swoje zalety, nie sprawdzi się w każdym przypadku. Wiele zależy od liczby kilometrów pokonywanych rocznie, stylu jazdy czy warunków, w jakich się poruszamy. Jeżeli rocznie robimy ponad 30 tysięcy kilometrów i jeździmy dynamicznie w trudnych warunkach atmosferycznych, wówczas założenie ogumienia całorocznego nie będzie najlepszym pomysłem. Opony całoroczne nie są w stanie zachować optymalnych właściwości przy agresywnej jeździe i w skrajnych warunkach pogodowych. Dla kogo takie ogumienie będzie dobrym wyborem? Opony całoroczne z pewnością przypadną do gustu kierowcom, którzy niewiele jeżdżą. Jeżeli rocznie pokonujesz do 10 tysięcy kilometrów, poruszasz się głównie w mieście, a każdy wyjazd poza miasto to okazjonalna wycieczka, opony wielosezonowe będą idealnym rozwiązaniem. Dużą zaletą stosowania takich opon jest przede wszystkim uniknięcie corocznej wymiany, co oszczędza nasz czas i pieniądze potrzebne na dojazd do zakładu wulkanizacyjnego i zapłaty za taką usługę. Kolejnym z plusów, szczególnie dla mieszkańców miast i bloków pozbawionych komórki lokatorskiej, jest składowanie nieużywanych opon letnich lub zimowych. Korzystając z opon całorocznych mamy taki problem z głowy.

Jeśli twierdzisz, że zaliczasz się do grona kierowców, którzy jeżdżą niewiele, preferują zachowawczy tryb jazdy i poruszają się głównie po mieście, opony całoroczne to zdecydowanie najlepszy wybór. Ich charakterystyka zapewni kilkuletnią żywotność, z kolei wydatek zwróci się w postaci czasu, pieniędzy i braku problemów związanych z okresową wymianą. Wybierając topowe opony całoroczne, będziesz miał pewność zadowalającej jakości ogumienia, które w pełni sprosta Twoim wymaganiom.

Wybierz opony całoroczne. Skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu

Nie da się ukryć, że kupno dobrej jakości opony wielosezonowej jest zdecydowanie lepszym wyborem, niż zakup niższej klasy opon letnich czy zimowych. Co prawda będzie to większy wydatek, jednak warto pamiętać, że kupując opony wielosezonowe, finalnie zapłacimy mniej, niż za zakup czterech opon ogumienia sezonowego. Ma to więc wiele plusów, gdyż nie mamy też obowiązku wymiany opon oraz zyskujemy czas związany z umawianiem się do wulkanizatora.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogumienia wybierzesz, warto skorzystać z pomocy specjalistów.  Do tego typu firm należy Bosch Car Service – sieć warsztatów samochodowych zlokalizowanych w całej Polsce, które oferują profesjonalne usługi związane z wymianą opon, wyważaniem kół, obsługą czujników ciśnienia w oponach, czy przechowywaniem ogumienia. Pracownicy Bosch Car Service zwrócą uwagę na stan Twoich używanych już opon, a jeżeli ogumienie będzie zdatne do użytkowania, zamontują je w samochodzie. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, specjaliści zdiagnozują problem, poinformują o tym kierowcę, a gdy ten zdecyduje się na jego naprawę, fachowcy naprawią nieprawidłowości, by Twoja jazda była komfortowa i bezpieczna.

Dodano: 31 października 2022
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *