Jak dbać o akumulator?

Jak dbać o akumulator

Większość kierowców regularnie uzupełnia płyny eksploatacyjne, wymienia oleje, filtry, czy klocki hamulcowe. Jednak w przypadku akumulatorów jest nieco inaczej, gdyż właściciele aut najczęściej przypominają sobie o nich wtedy, gdy bateria samochodowa odmawia posłuszeństwa.

Prawidłowo dobrany i odpowiednio użytkowany akumulator powinien wystarczyć nam co najmniej na kilka lat. Co ciekawe, im akumulator jest dłużej wykorzystywany, tym lepiej dla jego żywotności. W samochodach użytkowanych na długich trasach bateria nawet po 8, czy 10 latach może być nadal sprawna. Natomiast jeżeli auto jeździ sporadycznie i na krótkich trasach to może on nie dotrwać nawet do końca dwuletniej gwarancji. Niestety, jednak większość kierowców nie zwraca na to urządzenie większej uwagi do czasu, gdy nie można już uruchomić silnika, a akumulator odmawia posłuszeństwa. W takiej sytuacji najczęściej okazuje się, że jedynym wyjściem jest wymiana zużytej już baterii samochodowej. To, że niektóre akumulatory oznaczane są jako bezobsługowe, nie znaczy, że nie należy poświęcać im odpowiedniej uwagi. Jak więc prawidłowo dbać o akumulator?

Regularnie doładowuj akumulator

Za każdym razem, gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 12,5 wolta, urządzenie należy doładować. W przypadku samochodu, który używany jest tylko na krótkich trasach, raz na kilka tygodni należy porządnie podładować baterię. Tu musimy stosować się do prostej zasady: prąd ładowania nie może być wyższy niż 1/10 pojemności baterii. Przykładowo: akumulator o pojemności 60 Ah można ładować prądem nie większym niż 6 amperów. W przypadku ładowarek z możliwością wolnego lub szybkiego ładowania lepiej jest wybrać wolniejszą opcję.

Nie doprowadzaj do głębokiego rozładowania

Nawet nowa bateria po całkowitym rozładowaniu może okazać się nieodwracalnie uszkodzona. Niekiedy głęboko rozładowany akumulator możemy jeszcze uratować poprzez podłączenie go do odpowiedniego prostownika z funkcją odsiarczania ogniw. O akumulator należy dbać szczególnie zimą, bo jeśli bateria rozładuje się na mrozie, elektrolit może zamarznąć w środku i rozerwać obudowę. To z kolei spowoduje zagrożenie wylania żrącego kwasu siarkowego na karoserię naszego samochodu.

akumulatorsklep.pl

Wydłuż jego żywotność

Oprócz dwóch powyższych, najważniejszych zasad należy też zastosować się do kilku innych istotnych reguł, aby wydłużyć czas użytkowania akumulatora:

  • Dbaj o czystość baterii;
  • Nie kręć długo rozrusznikiem;
  • Solidnie zamontuj akumulator;
  • Dbaj o stan instalacji i alternatora;
  • Pozbądź się „podkradaczy” prądu.

Dobrze dobierz akumulator do auta

Aby bateria służyła nam długo, najpierw należy wybrać odpowiedni model do naszego samochodu. Najważniejsze jest to, by nie stosować akumulatorów o pojemności mniejszej niż zalecana przez producenta, gdyż takie mogą nie zapewnić odpowiedniej energii związanej zapotrzebowaniem naszego samochodu. Przy wyborze akumulatora warto postawić na sprawdzoną markę, a użytkując go odpowiednio o niego dbać. To zapewni długą żywotność baterii i pewność, że będzie służył nam przez długie lata.

Dodano: 16 maja 2019
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *