GM i Ford opracowują 9 i 10-biegowe automaty

Podczas gdy świat motoryzacyjny zaczyna dopiero stosować 8 stopniowe skrzynie biegów, a większość kierowców na co dzień miało do czynienia co najwyżej z 6 biegową skrzynią, świat obiegła wiadomość o współpracy amerykańskich koncernów General Motors i Ford nad nowymi przekładniami automatycznymi o 9 i 10 stopniowych przełożeniach.

Firmy Ford i General Motors znają swoje możliwości, ponieważ już raz współpracowały przy produkcji 6 biegowej automatycznej skrzyni biegów. Wspólne opracowanie rozwiązań technicznych jest nie tylko szybsze, ale co ważne również o wiele tańsze. Tym razem jednak współdziałać będą przy projektowaniu, produkcji oraz rozwoju nowych 9 i 10 biegowych skrzyń automatycznych. Zgodnie z zapewnieniami będą one miały zastosowanie w pojazdach z napędem na przednią i tylną oś zarówno w przypadku samochodów osobowych, w tym również w crossoverach i SUV-ach oraz autach dostawczych.

Twórcy pionierskiej konstrukcji zapewniają, że zwiększona ilość biegów ma za zadanie poprawić osiągi oraz zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Będą one zatem nie tylko bardziej ekonomiczne z punktu widzenia kierowcy, ale również bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Producenci spodziewają się, że ich produkcja przyniesie ze sobą również poprawę całościowej jakości samochodów, co w większym stopniu zachęci klientów do wyboru ich marki.

Niektórzy eksperci mają jednak wątpliwości co do konstrukcji nowych projektów GM i Ford – czy skrzynie z większa ilością biegów nie będą zbyt ciężkie i skomplikowane, aby koszt ich produkcji się zwrócił? Cóż, czas z pewnością pokaże. Miejmy jednak nadzieję, że GM i Ford udowodnią, że diabeł tkwi w szczegółach.

Dodano: 27 czerwca 2013
Liczba komentarzy: 2

2 thoughts on “GM i Ford opracowują 9 i 10-biegowe automaty

  1. franek

    to może być ciekawe jak wejdzie taka skrzynia biegów, ciekawe czy będzie to zwiększać czy zmniejszać komfort jazdy

    Reply
  2. Kostek

    Trzymam kciuki bardzo mocno za tą nowatorską szkrzynie biegów ponieważ w tych czasach liczy się małe spalanie i dostateczna moc silnika. Podoba mi się że producenci pomyśleli równieżo środowisku bo bardzo ne lubie gdy konstruktorzy lub inni nie liczą się z naturą i niszczą ją na potrzeby zarobkowe. Wielki plus za to:).

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *