20 lat Forda Mondeo

W tym roku Ford celebruje niezwykłe urodziny. 20 lat skończył jeden z jego najpopularniejszych modeli- Mondeo. To dzięki niemu Ford zyskał ogromną popularność w Europie.

Ponad 4.5 miliona sprzedanych egzemplarzy na starym kontynencie. Amerykański producent z pewnością nie żałuje, że rozszerzył działalność o fabryki w Europie. Pierwszy Ford Mondeo wyjechał z niemieckiej fabryki w Kolonii w 1993 roku i był jednym z najdroższych samochodów tej klasy. Był to również jeden z najdroższych modeli, jakie Ford kiedykolwiek wyprodukował. Priorytetem Mondeo było bezpieczeństwo. Projektanci postawili również na nowoczesny design tamtych czasów oraz najnowsze technologie komputerowe.

Mondeo zostało docenione bardzo szybko. Rok później było już Samochodem Roku 1994. Idea Forda była następująca: Mondeo ma być samochodem świata. Tak też się stało. Model zgodnie z założeniami stał się autem globalnym, dostępnym na wszystkich drogach całego świata. Ponadto był bezpieczny i komfortowy. Mondeo było pierwszym samochodem, w którym z konieczności montowano poduszki powietrzne. Mondeo zyskał uznanie w całej Europie. Był tak popularny, że jego nazwa trafiła do leksykonu w Wielkiej Brytanii – na początku minionej dekady zwrot „Mondeo Man” oznaczał nową klasę wyborców.

Mondeo nie bez powodu jest nazywane najbardziej udanym dzieckiem Forda. Obecnie produkowana jest czwarta generacja tego modelu. Nowy Ford Mondeo MK V jest już na rynku amerykańskim. Nie brakuje w nim nowatorskich technologii, chociażby takich jak pompowane tylne pasy bezpieczeństwa czy też pierwsze w tym segmencie adaptacyjne reflektory wykonane w całości w technologii LED.W Europie będzie go można dostać pod koniec 2014 roku.

Dodano: 4 października 2013
Liczba komentarzy: 1

One thought on “20 lat Forda Mondeo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *