Ford Ka

Ford Ka, czyli mały osobowy samochód dla każdego. Kiedy po raz pierwszy pojawił się na drogach, wywołał poruszenie wśród fanów marki, kierowców oraz specjalistów branży motoryzacyjnej. Od 2008 roku produkowana jest kolejna, już trzecia generacja. Często kojarzy się z autem przeznaczonym wyłącznie dla żeńskiego grona kierowców. Czy słusznie ? Ford Ka to zupełnie nowy standard w klasie małych aut. Co ma więc w sobie i na co warto zwrócić szczególną uwagę? Sprawdźmy.

 

Odświeżony design

Debiut Forda Ka był przełomem na rynku motoryzacyjnym. Wywołał poruszenie, a producent udowodnił, że projektowanie aut odbywać się może z dużą dozą szaleństwa i zabawy.

Odświeżony design nowego Forda Ka sprawia, że nowy Ka pozostał indywidualistą. Stylistyka Kinetic Design nadaje mu odważny i nowoczesny charakter. Pełen ekspresji design znacząco nawiązuje do swojego poprzednika. Duże, przesunięte do tyłu lampy główne w wyrazisty sposób łączą się z nowym grillem.

Dodatkowo, śmiało zarysowane nadkola w połączeniu z łagodnymi liniami nadwozia nadają mu zwarty i pewny siebie wygląd. Do wyboru są cztery wersje kolorystyczne: Crystal, Jump, Scuba oraz Sunrise.

Pokaż kotku, co masz w środku

Zwolennicy tego modelu twierdzą, że nie można przejść obok niego obojętnie. O ile wyrażenie to jest poprawne, o tyle Ford Ka to „pogodne auto”. Dlaczego ? Jest mały, zwinny i idealnie nadaje się do miasta. Jednak jest coś jeszcze – jego wnętrze. Specyficznie zarysowana deska rozdzielcza, dwukolorowe fotele i genialna konsola środkowa. Wszystko to, w połączeniu z wyrazistymi barwami wnętrza sprawia, że jest on wyjątkowy, a jazda nim to prawdziwa frajda.

Kabina – wbrew pozorom – jest przestronna i przeznaczona dla czterech dorosłych osób. Dzięki inteligentnemu rozmieszczeniu schowków, Ford Ka jest w stanie pomieścić poza bagażem głównym, sporo drobiazgów. Cytując producenta „wszystko, od foteli po elementy sterowne, wykazuje cechy rzemiosła artystycznego najwyższych lotów”. A to dopiero początek !

Technologia i bezpieczeństwo

Forda Ka idealnie nadaje się do miasta oraz na dłuższą trasę. Można nim łatwo manewrować, a wślizgiwanie się na zatłoczone parkingi to dla niego pestka. Dodatkowo posiada między innymi:

•    EPAS, czyli elektryczny system wspomagania kierownicy,
•    HLA, czyli układ ułatwiający ruszanie z miejsca na wzniesieniach,
•    Światła oświetlające drogę do domu, czyli funkcja opóźnionego wygaszania świateł,
•    Klimatyzacja,
•    Zestaw audio z odtwarzaczem MP3,
•    Podgrzewane przednie fotele,
•    Mocowanie fotelików ISOFIX,
•    ABS łączony z systemem elektronicznego rozdzielania siły hamowania,
•    ESP, czyli elektroniczny system stabilizacji jazdy,
•    IPS, w skład którego wchodzą poduszki powietrzne oraz kurtyny powietrzne,
•    Zamki ze stali szlachetnej i immobilizer.

Po raz pierwszy nowy Ford Ka pozwala nam wybrać wersją silnikową. Do wyboru mamy elastyczny, dynamiczny i oszczędny silnik benzynowy 1.2 Duratec oraz wyrafinowany silnik 1.3 Duratorq TDCi. To jednak nie wszystko, na szczególną uwagę zasługuje spalanie. Auto jest oszczędne, o czym świadczy zużycie paliwa (poza miastem) nawet na poziomie 3,7 l/100 km.

Ceny

Ceny nowego Forda Ka zaczynają się od kwoty 33 300 PLN, w przypadku wersji Trend. Droższa wersja, Trend+ dostępna jest od 35 100 PLN. Kolejne wersje Titanium to koszt co najmniej 38 500 PLN, ceny Titanium+ rozpoczynają się od 38 500 PLN, Grand Prix II od 45 800 PLN oraz MetalKA od 45 300 PLN.

Dodano: 30 października 2013
Liczba komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *