Wymiana akumulatora – jak to zrobić?

Sklep z tanimi akumulatorami

Nie ma w samochodzie części, która z czasem nie ulegałaby najzwyczajniejszemu w świecie zużyciu. Dotyczy to równie akumulatora, który za którymś razem nie daje się już naładować. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana tego elementu. Mona ją zlecić mechanikowi, jednak bez trudu każdy kierowca może to również zrobić samodzielnie.

Jak zdemontować akumulator?

Demontaż akumulatora to niezwykle prosta czynność. Wystarczy bowiem odłączyć zaciski, które utrzymują go w komorze, po czym pozostaje już tylko wyciągnięcie elementu na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, aby podczas demontażu zadbać o kilka ważnych kwestii. Rzecz w tym, iż aby nie doszło do wypadku lub uszkodzenia innych podzespołów pojazdu, konieczne jest zachowanie środków ostrożności. Przede wszystkim, zanim akumulator zostanie zdemontowany, trzeba wyłączyć wszelkie źródła energii w pojeździe. Jeżeli tego nie zrobimy, prawdopodobnie dojdzie do zwarcia, co może mieć fatalne skutki dla systemu elektronicznego w samochodzie. Ponadto, jest to po prostu niebezpieczne, gdyż można zostać porażonym prądem. Należy również pamiętać, aby zawsze podczas demontażu akumulatora najpierw odczepiać zaciski po stronie bieguna ujemnego, a dopiero później przejść do strony dodatniej.

Sklep z tanimi akumulatorami

Instalacja nowego akumulatora

Kiedy uda się już bezpiecznie zdemontować zużyty akumulator, przychodzi czas na zamontowanie nowego. Nie jest to wcale trudniejsze zadanie niż demontaż tego elementu. Warto skorzystać ze smaru, dzięki któremu proces przebiegnie jeszcze łatwiej, a na dodatek nie dojdzie do uszkodzenia żadnej części akumulatora. Po nasmarowaniu komory smarem wsuwamy akumulator, trzymając go cały czas w pozycji pionowej. Następną czynnością jest podpięcie klem, które należy podłączać w odwrotnej kolejności, niż się je rozłączało. Tym samym zaczynamy od zacisku przy biegunie dodatnim. Później pozostaje już jedynie podpiąć pozostałe zabezpieczenia i akumulator jest zamontowany.

Jak znaleźć odpowiedni akumulator?

Poszukiwania optymalnego akumulatora nie zawsze są proste. Musi on być dopasowany do wymagań danego pojazdu. Wiele  akumulatorów jest dziś określanych jako uniwersalne, niemniej jednak Ford, podobnie jak i inni producenci, wymieniają modele ich zdaniem najlepsze do użytku w ich pojazdach. Sklep z tanimi akumulatorami przeważnie dysponuje dużym wyborem elementów przeznaczonych dla pojazdów od różnych producentów. Jednak czy aby a pewno niska cena nie oznacza niskiej jakości? Jeśli akumulator pochodzi od cenionego przez fachowców producenta, a sklep w którym dokonujemy zakupów jest zachwalany przez klientów, wydaje się, że mimo niskiej ceny otrzymamy sprzęt najwyższej jakości.

Dodano: 24 lipca 2019
Liczba komentarzy: 1

One thought on “Wymiana akumulatora – jak to zrobić?

  1. https://nowezawieszenie.pl/

    Demontaż starego akumulatora nie jest niczym trudnym. Czasem może to spotkać się z pewnymi trudnościami w nowszych samochodach, gdy potrzebne są już specjalne urządzenia diagnostyczne. Jednak w starszych pojazdach wystarczy tylko płaski klucz w rozmiarze 10 mm i klucz nasadowy z „przedłużką”. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa, by nie zostać poparzonym prądem oraz by nie doprowadzić do uszkodzenia elektroniki samochodu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *