Technologie Forda

Z pewnością każdy kierowca przed dokonaniem zakupu swojego samochodu zastanawia się nad wyborem marki, modelu oraz nad tym, czym charakteryzować się powinno jego przyszłe auto. Przemyślenia te są jak najbardziej uzasadnione, w czasach rosnących cena paliwa staramy się wybierać przede wszystkim auta ekonomiczne i tanie w utrzymaniu. Jednak czy jest coś jeszcze na co warto zwrócić szczególną uwagę? W przypadku Forda, z pewnością są to najnowsze technologie i systemy elektroniczne.

Silnik EcoBoost

EcoBoost to wysoce ekonomiczny i dynamiczny silnik benzynowy. Turbodoładowana trzycylindrowa jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa zwiększa moment obrotowy oraz moc, obniżając tym samym zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla – bez negatywnego wpływu na osiągi. Dostarcza on moc i moment obrotowy porównywalny do standardowych silników benzynowych o większej pojemności.

Skrzynia biegów Powershift

Nowym silnikom Forda towarzyszy znakomita, sześciobiegowa i dwusprzęgłowa przekładnia automatyczna PowerShift. Skrzynia ta złożona jest z dwóch niezależnych sprzęgieł. Stanowi doskonałe połączenie wygody przekładni automatycznej oraz płynności i osiągów, zapewnianych przez przekładnie mechaniczne. Zastosowanie przekładni Powershift gwarantuje przekazywanie mocy bez zakłóceń i utraty momentu obrotowego. Dodatkowo stosowanie przekładni Poweshift zapewnia niższe zużycie paliwa.

Ford KeyFree

Bezkluczowy system Ford KeyFree umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi samochodu bez konieczności ręcznej obsługi kluczyka. Czujniki aktywują się w momencie zbliżenia się do pojazdu na odpowiednią odległość, otwierając lub zamykając drzwi.

Ford Easy Fuel

Doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich kierowców. Dzięki specjalnej mechanicznej klapie baku system Ford Easy Fuel umożliwia tankowanie paliwa, jedynie po zamontowaniu odpowiedniej końcówki pistoletu dystrybutora. Oznacza to, że już nigdy nie zatankujesz niewłaściwego paliwa – a uwierzcie, że zdarza się to dosyć często.

Czujniki parkowania

Przednie i tylne czujniki parkowania pozwolą Ci na bezpieczne manewry autem, nawet na ciasnym parkingu pod blokiem, hipermarketem lub podczas wjazdu do garażu. Zastosowanie czujników skutecznie ułatwi manewr parkowania lub cofania nawet nowicjuszom czterech kółek.

Kamera ułatwiająca parkowanie tyłem

Kamera montowana na wyposażeniu Forda uruchamiana jest automatycznie po przejściu na bieg wsteczny. Wyświetla ona obraz znajdujący się za samochodem, ułatwiając nam bezpieczne manewrowanie autem. Dodatkowo za pomocą specjalnych znaków pokazuje nam odległość, szerokość i oś samochodu.

Poduszki powietrzne

Z pewnością każdy z nas wolałby uniknąć potrzeby wykorzystania poduszek powietrznych. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że nasze bezpieczeństwo spoczywa również w rękach pozostałych kierowców znajdujących się na drodze. Warto więc zadbać o wyposażenie auta w poduszki powietrzne. Rozwiązania Forda zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa podróżujących, dzięki zastosowaniu czołowych i bocznych poduszek kierowcy i pasażera z przodu oraz boczny poduszek i kurtyn w pierwszym i drugim rzędzie siedzeń.

Reflektory adaptacyjne

Zastosowanie reflektorów adaptacyjnych umożliwia bezpieczną jazdę nawet przy złej widoczności. Reflektory adaptacyjne podążają za przebiegiem drogi, dostosowując kąt padania świateł na poziomie do 15 stopni, do prędkości z którą się poruszamy oraz skrętu kół. Rozwiązanie to skutecznie doświetla nawierzchnię w zakrętach, zwiększając nasze bezpieczeństwo.

Reflektory bi-ksenonowe

Bardzo wydajne reflektorowy bi-ksenonowe dostarczają światło o znacznie dłuższym zasięgu oraz dwa razy większej intensywności, w porównaniu do tradycyjnych reflektorów halogenowych. Ich dodatkową zaletą jest mały pobór energii na poziomie aż 50% niższym w porównaniu ze standardowymi halogenami.

Nawigacja satelitarna

Dzięki nawigacji satelitarnej Forda z 7-calowy ekran dotykowy w prosty sposób zaplanujesz najkrótszą, najszybszą lub najbardziej ekonomiczną trasę. Zintegrowany system nawigacji satelitarnej reaguje na prędkość jazdy oraz bieżące natężenie ruchu, skutecznie szacując planowy czas przyjazdu.

System nawigacji mobilnej Forda

Technologia ta pozwala na zamianę telefonu komórkowego z funkcją Bluetooth® w urządzenie do nawigacji satelitarnej. Po uruchomieniu i wprowadzeniu informacji o trasie do telefonu komórkowego, dane te przesłane zostaną do systemu audio samochodu i zestawu wskaźników.

System łączności Bluetooth®

Bezpieczeństwo jazdy to podstawowe zadanie nowoczesnych systemów Forda. Dzięki zastosowaniu systemu łączności Bluetooth® w bezpieczny sposób wykonywać można połączenia telefoniczne. Funkcja sterowania głosem umożliwia również za pomocą poleceń głosowych sterowanie systemem audio, systemem nawigacji i układem klimatyzacji.

Wskaźnik zmiany biegów

Wskazuje optymalny moment zmiany biegów, dzięki czemu z łatwością stosować się możemy do zasad Eco-drivingu.

Wentylowane fotele przednie

Wentylacja przednich foteli Forda pozwala na komfortową jazdę w każdych warunkach pogodowych. W połączeniu z klimatyzacją kabiny zapewnia wygodę i świeżość nawet przy wysokich temperaturach.

Centralny zamek z podwójnym blokowaniem

Funkcja podwójnego zabezpieczenia za pomocą blokady pozwala na zdalne zamykanie drzwi i okien bez konieczności ingerencji mechanicznej. W celu uruchomienia podwójnego ryglowania należy dwukrotnie wcisnąć przycisk na pilocie. W przypadku włamania poprzez wybicie szyby, system uniemożliwi otwarcie drzwi od wewnątrz.

Elektryczne lusterka boczne

Elektryczne lusterka boczne od lat zyskują coraz szerszą rzeszę fanów. Doskonale sprawdzają się podczas parkowania w małych uliczkach i wąskich miejscach parkingowych. Dodatkowo, po złożeniu nie stanowią przeszkody dla innych uczestników ruchu.

Podgrzewana przednia szyba „Quickclear”

Podgrzewanie przedniej szyby – z wiadomych powodów – znajduje swoje zastosowanie szczególnie często w zimie. Funkcja Quickclear skutecznie i szybko pozbywa się szronu i lodu z przedniej szyby. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo jazdy, odparowując również wewnętrzną powierzchnię szyby.

Fotele z pamięcią położenia

Dzięki elektrycznej regulacji, aż w 8 kierunkach zwiększa się komfort jazdy, nawet na długich trasach. Fotel kierowcy oferuje regulację podparcia odcinka lędźwiowego oraz funkcję pamięci do czterech ustawień.

Dodano: 27 czerwca 2013
Liczba komentarzy: 5

5 thoughts on “Technologie Forda

 1. błażej

  bardzo fajne pomysły, a jak by to wszystko umieścić w jednym aucie to dopiero była by machina

  Reply
 2. Kaziu89

  Wspaniałe innowacyjne pomysły jestem za wprowadzeniem ich do aut. Rewelacyjne pomysły a szczególnie ten przed kradzieża bo w dzisiejszych czasach nie wiadomo co człowieka czeka.

  Reply
 3. lorry

  Wow bardzo dużo mają tych udogodnień i innowacji, o połowie nie miałem pojęcia, mimo tego, że mam forda… Szczególnie spodobało mi się Ford Easy Fuel, bo rzeczywiście jestem zapominalski, a mojej żonie na pewno przydał by się Kamera ułatwiająca parkowanie tyłem, z powodów oczywistych.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *