Od Henry’ego do Forda. Historia największej amerykańskiej marki motoryzacyjnej

Części do Forda

Wiele sprzecznych opinii krąży na temat Forda i produkowanych przez tę markę samochodów. Jedni uważają je za doskonałe i symbolizujące wszystko co najlepsze w amerykańskiej motoryzacji, inni wytykają im wiele błędów i liczne wady konstrukcyjne w kolejnych modelach. Bez względu na to, która ze stron sporu ma rację, jedno trzeba przyznać zupełnie obiektywnie – mało która marka działająca w branży motoryzacyjnej ma równie ciekawą historię.

Amerykański sen Henry’ego Forda

Twórcą i pierwszym właścicielem marki Ford był legendarny Henry Ford – inżynier samouk pochodzący z biednej rodziny amerykańskich farmerów. Zamiłowanie do konstrukcji mechanicznych pojawiło się u niego bardzo wcześnie. Mając zaledwie 15 lat zbudował swój pierwszy w pełni działający silnik parowy. Później przyszła praca w firmie Edisona i kilka nieudanych spółek zajmujących się produkcją samochodów. Pierwszym prawdziwym sukcesem okazało się założenie przedsiębiorstwa Ford Motor Company w 1903 roku. To właśnie w tej fabryce powstał prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalny model marki Ford, czyli słynny Model T. Samochód ten odniósł ogromny sukces. Był nie tylko świetnie zaprojektowany i wykonany, ale też umiejętnie rozreklamowany. Model T przedstawiany był przez Forda jako auto dla każdego i mogące spełniać wiele różnorodnych zadań. Był prosty w obsłudze, niezawodny i tani, a przy tym prezentował się naprawdę dobrze. Właśnie ta idea samochodu dla każdego stała się przez kolejne lata myślą przewodnią marki.

Kultowe modele Forda

Zarówno same samochody, jak i części do Forda, produkowane były w Detroit – stolicy amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego. Tam powstał Model T i wszystkie kolejne modele, włącznie z tymi, które obecnie posiadają już status kultowych. 15 milionów sprzedanych egzemplarzy Modelu T dało marce Ford ogromną przewagę nad całą krajową konkurencją. Mimo to na kolejny wielki hit od Forda przyszło wszystkim poczekać aż do 1964 roku, kiedy to z fabryki w Detroit wyjechał pierwszy Ford Mustang.

Mustangi, niezależnie od wersji, po dziś dzień są jednymi z najbardziej pożądanych samochodów nie tylko w swojej klasie. Okazały sią autami prostymi i niezwykle mocnymi, a przy tym posiadały bardzo ładną, sportową linię i doskonałej jakości wykończenie.

Współcześnie produkowane modele Forda starają się kontynuować określoną przez pierwszych konstruktorów tradycję samochodów prostych, trwałych i pięknych. Czy z powodzeniem? To najlepiej ocenią sami kierowcy.

Dodano: 22 marca 2018
Liczba komentarzy: 3

3 thoughts on “Od Henry’ego do Forda. Historia największej amerykańskiej marki motoryzacyjnej

  1. Parkmod

    Ford – super samochody, sam jeżdzę Fordem Mondeo. Szkoda tylko, że ta firma ma plamę w swojej historii jaką z pewnością jest Henry Ford, który był zapalonym nazistą.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *